Перша допомога при укусі оси

У літні місяці зіткнутися з осами можна практично в будь-якому місці - на дачі, в лісі, в міському парку, на вулиці або навіть на лоджії. Зазвичай ці комахи першими на людину не нападають. Але якщо розмахувати руками або випадково наступити на осу, то її укусу не уникнути.  Правила надання першої допомоги при укусі оси

З осами слід завжди дотримуватися особливої ​​обережності, тому їх укус не тільки викликає дуже неприємні і болючі відчуття, але і може стати причиною розвитку алергічних реакцій, аж до набряку Квінке або анафілактичного шоку, які без надання своєчасної медичної допомоги можуть призвести до летального результату. Тому кожна людина повинна знати і вміти надавати першу допомогу при укусі оси.

Вирушаючи на природу краще перестрахуватися і звернутися заздалегідь до алерголога для того, щоб з'ясувати чи є у вас алергія до осиної отрути. І якщо аналіз покаже, що вона є, то вам треба буде бути в кілька разів обережніше, тому укус оси може стати для вас фатальним.

Перша допомога при укусі оси: симптоми укусу

При укусі оси розвиваються місцева і загальна (алергічна, токсична) реакції. В області укусу виникає сильне печіння, свербіж і біль, розвиваються набряк і почервоніння.

Якщо людину одночасно ужалять кілька ос, то у неї розвивається токсична реакція. У цьому випадку крім місцевої реакції, що виникає на місцях укусів, у потерпілого починається сильний головний біль, підвищується температура тіла, виникає блювота, можуть з'явитися судоми.

Алергічна реакція виникає не у всіх людей, а тільки у тих, у кого є індивідуальна підвищена чутливість (ідіосинкразія) до отрути перетинчастокрилих комах. Ступінь її виразності може бути різною. Найчастіше потерпілі практично відразу після укусу починають скаржитися на свербіж і поколювання шкіри обличчя, язика, голови, рук, а потім і всього тіла. Потім у них швидко наростає загальна слабкість, виникає оніміння кінцівок. Особа, вушні раковини набрякають. Особливо небезпечний набряк гортані, тому це може призвести до смерті від задухи. Виникає нудота, а потім і блювота.

Найбільш небезпечним типом алергічної реакції при укусі оси є анафілактичний шок. При ньому потерпілий дуже швидко втрачає свідомість, у нього різко знижується артеріальний тиск, на тлі чого може наступити зупинка дихання та серцевої діяльності.

Враховуючи все сказане, стає зрозуміло, чому при укусі оси перша допомога повинна бути надана без зволікання!

Перша допомога при укусі оси

 Прикласти грілку з холодною водою - перша допомога при укусі оси
 Зазвичай оса не залишає жала в тілі людини. Тому в більшості випадків не потрібно витрачати дорогоцінний час на його пошук і видалення. Зовсім інша справа, якщо ви розчавили осу на своєму тілі. У цьому випадку жало, звичайно ж, треба видалити. Для цього слід скористатися пінцетом. Для запобігання занесення в ранку інфекції кінчики пінцета і шкіру слід протерти розчином перекису водню, нашатирним або етиловим спиртом. Ніколи не видавлюйте з ранки отруту! Це не тільки не ефективно, але й навпаки, сприяє ще більшому його всмоктуванню, а також в цьому випадку в ранку може бути занесена інфекція.

При укусі оси перша допомога обов'язково повинна бути спрямована на запобігання подальшого всмоктування отрути і розвиток алергічної реакції. Для цього необхідно:

  • Давати потерпілому якомога більше пити, бажано міцний гарячий солодкий чай.
  • На місце укусу слід покласти міхур з льодом, грілку з холодною водою або просто мокрий рушник. Холод викликає спазм судин, що в свою чергу уповільнює подальше всмоктування отрути в організм. Пам'ятайте, що тримати лід на шкірі можна не більше 30 хвилин, після чого міхур слід прибрати!
  • Для запобігання розвитку алергічної реакції потерпілому слід дати таблетку будь-якого антигістамінного препарату (димедрол, супрастин, тавегіл, кларитин і т.п.). Також потерпілому слід дати випити 25 - 30 крапель кордіаміну. Цей препарат дозволить запобігти різке зниження артеріального тиску.

Для зменшення болю і набряку до місця укусу можна прикласти змочену у воді таблетку валідолу або зробити холодний компрес з свіжовіджатого соку половинки лимона. Ні в якому разі при наданні першої допомоги при укусі оси не давайте потерпілому алкогольні напої! Вони сприяють подальшого наростання набряку, а крім того обтяжують токсичні та алергічні реакції.

Якщо у потерпілого з'являються ознаки токсичної або алергічної реакції, то після надання йому першої допомоги слід обов'язково викликати бригаду невідкладної допомоги або доставити його до найближчої лікувальної установи самостійно. При розвитку анафілактичного шоку, що супроводжується зупинкою серцевої діяльності та дихання, слід негайно почати реанімаційні заходи (непрямий масаж серця, штучна вентиляція легенів) і проводити їх до приїзду бригади швидкої допомоги.

Якщо у вас алергія

Якщо ви страждаєте алергічними захворюваннями, а особливо якщо у вас є алергія до отрути перетинчастокрилих комах, то вирушаючи в літню пору року на природу, обов'язково беріть з собою виданий алергологом «Паспорт хворого з алергічним захворюванням». У ньому мають бути вказані прізвище, ім'я, по батькові власника, його телефон і домашню адресу, діагноз, номер телефону лікаря алерголога, а також детально перераховані всі заходи, які необхідно зробити у разі укусів ос, бджіл та інших перетинчастокрилих. Крім цього паспорта обов'язково візьміть з собою шприци і всі лікарські препарати, необхідні для надання першої допомоги при укусі оси (вони перераховані у вашому паспорті).Укус бджоли - перша допомога дітям і дорослим
Перша допомога при утопленні - види, дії, правила
Перша допомога при шоці - види шоків, ступеня, причини
Надання першої допомоги при симптомах інфаркту
Перша долікарська допомога при непритомності
Перша допомога при вивиху - види вивихів, симптоми
Перша допомога при нещасних випадках
Перша допомога при розтягуванні м'язів і зв'язок
Перша допомога при ударі струмом
Транспортування потерпілих - правила, способи
Перша допомога при ударах - види ударів, ступеня
Укус кліща - перша медична допомога
Перша допомога при отруєнні - харчовому, газом, грибами
Гіпертонічний криз - перша допомога, симптоми
Перша допомога при опіках - види опіків, дії
Перша допомога при кровотечах - види кровотеч, ознаки
Надання першої допомоги при інсульті - ознаки інсульту
Перша допомога при сонячному ударі - симпоми, причини
Перша допомога при переломах - види переломів, симптоми
Перша допомога при укусі змії отруйної
Яндекс.Метрика